Inspirace do kuchyně

Facebook
Inspirace9 října 2017

Všechno, co musíte vědět o troubách

Kuchyně je srdcem domu a trouba je srdcem kuchyně, proto byste této koupi měli věnovat zvláštní pozornost. Její druh, vybavení a funkce jsou klíčové pro každodenní pohodlnou přípravu jídla. Představujeme vám nejdůležitější vlastnosti trub, které pomohou se správným výběrem.

Vestavba ve standardu

Volně stojící trouba v podstatě neexistuje – všechny modely, které v obchodech najdete, jsou určené k vestavění, takže v této otázce nebudete mít žádné dilema. Na vás zůstává jen výběr umístění a vzhled trouby. V prvé řadě tu do hry vstupuje její standardní umístění ve spodní řadě nábytku, hned pod varnou desku nebo na úplně jiné místo. Pokud to velikost a uspořádání kuchyně umožňují, zamyslete se nad vestavěním trouby do sloupu, tedy ve výši očí. To vám usnadní nejen vkládání a vyjímání jídel, ale také průběžnou kontrolu procesu vaření. Stačí jeden pohled a budete vědět, jestli těsto nabývá a kůže pečeně zlátne.

Sladění vzhledu trouby s charakterem interiéru by rovněž nemělo činit problémy. Škála barev a povrchů se systematicky rozšiřuje, díky tomu se moderní trouba hodí ke každému zařízení, od high-tech, přes rustikální styl až po retro. Amica nabízí nejen klasické modely s ocelovým čelem, ale také trouby s minimalistickými černými nebo bílými čely. Do kuchyní v tradičním a rustikálním stylu se skvěle hodí modely z Retro řady se speciálně modelovaným držadlem a knoflíky a kulatým ukazatelem teploty. Pokud máte rádi nejkvalitnější design, pak vás budou zajímat trouby z řady ZEN, která byla oceněna prestižní cenou Red Dot Design Award: Best of the Best. Trouby inspirované japonským stylem mají minimalistická bílá nebo černé čela a držadla z přírodního dřeva.

Typy a rozměry

Standardní rozměry trub bývají kolem 60 cm výšky a šířky a od 50 do 60 cm hloubky, díky čemuž se bez problémů vejdou do nejběžnějšího kuchyňského nábytku. Kromě klasických trub, které k tepelnému zpracování jídla využívají výhradně topná tělesa, si můžeme vybrat rovněž jiné druhy. Modely s mikrovlnou funkcí spojují vlastnosti obou spotřebičů a díky tomu ušetříme v kuchyni místo. Parní trouby jsou pak vybaveny nádržkou na vodu, která umožňuje přípravu jídla na páře.

Energetická úspornost

Tento parametr se vztahuje na elektrické trouby, které jsou na trhu nejoblíbenější. Rozsah tříd je od A do G, přičemž A je nejvyšší a právě v ní se nachází naprostá většina spotřebičů. Nejvyšší třída má vlastní škálu od A do A+++, přičemž tři plus znamenají nejvyšší úroveň energetických úspor.

 

Vybavení trouby

Bez ohledu na typ musí mít každá trouba horní a spodní topné těleso s možností spustit každé zvlášť nebo obě naráz a také dodatečné horní topné těleso pro rychlé zapékání jídla. Ke standardu rovněž patří oběh tepla nebo ventilátor, který rozvádí ohřátý vzduch a díky tomu je stejná teplota na každém místě v troubě. Ve výbavě některých modelů (např. Amica TIY 110 TOAKX INTEGRA) se rovněž nachází otočný rožeň na rovnoměrné opékání mas a klobás. O funkčnosti trouby do značné míry rozhoduje druh uložení plechů. V nejjednodušších modelech má formu žlábků na vnitřních stěnách komory. Rozhodně pohodlnějším a praktičtějším řešením jsou boční žebříky, které usnadňují vytahování plechů a zabraňují poškrábání stěn. Velkým usnadněním jsou také teleskopické výsuvy, díky nimž se i plech zcela vytažený z trouby drží ve stejné výšce a není potřeba ho přidržovat. K pečení mas se hodí termosonda, která při zapíchnutí do masa ukáže jeho vnitřní teplotu. Je mj. ve výbavě modelu Amica TITS 110 TSKX. O možnostech praktického využití trouby rozhodují rovněž vestavěné funkce.

Praktické funkce

O možnostech praktického využití trouby rozhodují rovněž vestavěné funkce. Spotřebič může být vybaven přednastavenými programy, které jsou uzpůsobeny k přípravě konkrétních obvyklých jídel. V moderních modelech jsou standardem rovněž přednastavené programy, díky nimž si trouba sama nastaví teplotu a dobu pečení podle druhu a hmotnosti jídla. Usnadnění představuje i digitální kuchařka s recepty, která vás provede jednotlivými fázemi přípravy jídla krok po kroku. Dobu přípravy jídel zkracuje funkce rychlého ohřevu, díky níž trouba dosáhne požadovaného výkonu o dvacet procent rychleji než v normálním režimu.

Pokročilé funkce trub nejen usnadňují pečení, ale také zvyšují jeho bezpečnost, což je obzvlášť důležité s ohledem na nejmladší členy domácnosti. S myšlenkou na ně Amica nabízí modely trub z řady Pro Baby Systém vybavené funkcemi, které zaručují, že děti mohou bez nejmenších obav pobývat v kuchyni se zapnutou troubou. Mezi vylepšení patří dětský zámek na dvířka, díky němuž nehrozí jejich náhodné otevření. Systém I-Cool Front zase zaručuje, že sklo trouby zůstane chladné. Úprava pláště a použití dodatečného ventilátoru vedou k tomu, že teplota dvířek nepřesahuje 43 stupňů. O bezpečnost nejmladších se starají rovněž výsuvné tyče s funkcí STOP, které usnadňují vkládání a vyjímání plechů a minimalizují riziko jejich vypadnutí.

Programátor

Důležitým parametrem je rovněž programátor, tedy srdce trouby, jehož funkce napomáhají pohodlnému pečení. Trouby řady Amica Integra Smart jsou vybavené interaktivním programátorem Smart (Tx) s dotykovým displejem. Vestavěná kuchařka s recepty a možností nahrávání vlastních fotografií. Obsluha programátoru může probíhat standardně nebo prostřednictvím chytrého telefonu po instalaci aplikace Amica Smart, díky níž můžete vytvářet vlastní předpisy a nahrávat je do trouby pomocí USB paměti.

Modely z řady Integra jsou vybavené programátorem I-Cook-Timer, který spojuje pokročilé technologie s intuitivní obsluhou. V tom případě máte rovněž k dispozici dotykový displej a výběr nebo změnu funkcí usnadňují podsvícené senzory na hlavním panelu. I-Cook-Timer volí nastavení trouby pro potřeby přípravy daného jídla a také ukládá do paměti vaše nastavení. Při péči o bezpečnost členů domácnosti má programátor funkci automatického vypínání všech topných těles a ventilátoru ve chvíli, kdy se otevřou dveře trouby.

V řadě trub Amica se nachází rovněž jiné senzorové programátory, mezi jinými Tz s LED displejem, 37 přednastavenými programy, 10 funkcemi ohřívání, Ty s 10 funkcemi ohřívání a blokací řídicího panelu, Tts s LED displejem, termosondou, funkcí odloženého startu, možností nastavení doby práce trouby a minutkou a Ts umožňující kontrolu doby pečení a okamžik vypnutí trouby. V modelech z Retro řady jsou nainstalované analogové programátory T, které umožňují nastavení průběžného času a plně automatické řízení.

Údržba a čištění

Čištění mastné trouby je výjimečně pracné a úmorné, takže ještě před nákupem je vhodné věnovat pozornost vlastnostem zařízení, které tyto činnosti zásadně usnadňují. Základem jsou stěny ošetřené nepřilnavým emailem, který se snadno čistí. Neméně důležitý čisticí systém. V případě trub s parní funkcí se k čištění vnitřku dá využívat také tato funkce. Voda slouží k udržení trouby v čistotě také v případě modelů se systémem Aqualytic, které jsou pokryté super hladkým emailem AquaRealEase® a snadno se čistí, když do komory vyhřáté na 90 stupňů vložíte na půl hodiny nádobu s vodou – během této doby voda změkčí všechny nečistoty. Trouby s funkcí pyrolýzy doslova vypálí tuk a zbytky jídla v troubě a promění je na popel, které později stačí jen vymést. Na podobném principu fungují trouby s katalytickým povrchem na stěnách, který spaluje tuk už během pečení.

Trouby s funkcí i Touch Free zase zajišťují, že na dvířkách trouby nejsou vidět stopy prstů a možnost demontáže předního skla trouby vám rovněž usnadní udržet ho v čistotě.

Kterou zvolit?

Jak je vidět, výběr trouby vyžaduje zohlednění mnoha vlastností, ale převažovat by měly ty, které zvyšují naše pohodlí a usnadňují používání. Pokud jste rodič, studené čelo a dětský zámek dvířek by měly být základem pro výběr trouby. Pokud neradi věnujete čas čištění, pak bude skvělým řešením model s funkcí pyrolýzy. Trouby vybavené přednastavenými programy a s vestavěnou kuchařkou usnadňují vaření začínajícím adeptům tohoto umění, a pokud je vaší prioritou zdravá strava pro celou rodinu, pak si vyberte troubu s funkcí vaření na páře. Kromě oblíbených funkcí si všímejte také energetické třídy trouby – modely vyšší třídy zaručí nejen dobré a pohodlné, ale také úsporné pečení.