Inspirace do kuchyně

Facebook
Inspirace9 října 2017

Volně stojící sporák versus vestavné spotřebiče

Kromě funkčních otázek hraje významnou roli také estetické hledisko, ale jak se ukazuje, není vůbec těžké uspokojivě skloubit design a technologie.

Volně stojící sporák

Postupem času se na trhu začaly objevovat spotřebiče, které se kromě nejnovějších technologií vyznačují také atraktivním designem a hodí se jak do interiéru v retro stylu (příkladem může být Retro řada výrobků značky Amica), tak i do kuchyní zařízených v high-tech stylu (jako např. spotřebiče řady Amica Integra).

Největší výhodou volně stojících sporáků je skutečnost, že se spotřebiče nemusí přizpůsobovat šířce skříněk. Toto řešení je mobilní, takže spotřebič můžeme postavit na jakékoli vhodné místo, samozřejmě pod podmínkou, že se poblíž nachází odpovídající přípojky. Nejběžnějším rozměrem volně stojících sporáků jsou 50- a 60centimetrové modely.

Volně stojící sporáky si můžeme vybírat ze všech typu: plynových, elektrických nebo kombinovaných plynovo-elektrických. V případě vestavných sporáků výběr trouby zůstane omezený pouze a výhradně na modely, které jsou napájené elektrickým proudem.

K nevýhodám volně stojících sporáků je potřeba přičíst obtížnější údržbu – prostor mezi skříňkou a spotřebičem často zůstane znečištěný různými druhy drobků, které se často těžko odstraňují. Někomu také může chybět estetická návaznost v rámci místnosti.

Vestavný sporák

Vestavný sporák jako např. model Amica GHGF 75212 AA poskytuje možnost, jak sladit interiér a udržet ho stylově čistý. Spotřebiče tohoto druhu umožňují zařídit kuchyň jednotně, přičemž udržování čistoty bude snazší než v případě volně stojících spotřebičů, protože se nemusíme potýkat s drobky, které padají do štěrbin mezi nábytkem a spotřebiči.

V případě vestavné kuchyně je plánování spotřebičů pohodlnější – troubu můžete umístit v libovolné výšce tak, abyste se k ní nemuseli ohýbat. Toto praktické řešení má vliv rovněž na bezpečnost – ke spotřebičům umístěným ve vyšší výšce se nedostanou děti, což eliminuje riziko nehody nebo popálení. Vestavná trouba kromě toho, že musí být elektrická, také musí být vybavena ochlazovací funkcí, která bude chránit nábytek před přehřátím a poškozením.

Co zvolit?

Pokud nám vyhovuje klasické rozmístění, kde se varná deska nachází hned nad troubou, pak výběr mezi volně stojícím a vestavným sporákem je hlavně otázkou ceny, protože oba spotřebiče jinak vycházejí nastejno. Pokud však chcete umístit varnou desku a troubu na jiná místa, pak jedinou možností je vestavná varianta.