Inspirace do kuchyně

Facebook
Inspirace9 října 2017

Jak na čištění varných desek

Varná deska je jedním ze základních kuchyňských spotřebičů – bez ní si lze jen těžko představit každodenní přípravu jídla. Protože ji používáme často, je povrch desky obzvláště vystaven znečištění. Poradíme vám, jaké způsoby a prostředky si s tímto úkolem nejlépe poradí.

Čištění varných desek je snadné, pokud si správně vybereme vhodnou metodu údržby. Musí být účinná, ale jemná zároveň, protože zrcadlově lesklá deska je vizitkou každé kuchyně.

Varnou desku… houbičkou

Povrchy varných desek jsou vyrobeny z různých materiálů, od emailů, přes keramiku až po sklo a kov. Obzvláště efektní jsou skleněné povrchy, které v řadě Amica IN. mají rovněž plynové vařiče, obvykle spojované s emailovými povrchy. K jejich udržení v čistotě postačí univerzální čisticí krémový prostředek v tekuté podobě nebo ve spreji. Během mytí však nepoužívejte hrubé houbičky, které by mohly desku poškrábat. V případě silných nečistot přijdou na pomoc speciální „škrabky“ zakončené plochou špachtličkou, které doslova odkrajují připálené zbytky z povrchu desky a při jejich použití nevzniknou škrábance.

 

PVCZ6411_2_zm

Plynový vařič a jeho zákoutí

Mytí litinových roštů plynových varných desek bývá problematické, protože se často nevejdou do dřezu nebo umyvadla. Existuje však šikovný způsob, jak odstranit z roštů silné znečištění bez únavného drhnutí. Za tímto účelem můžete použít gázu namočenou v octu, kterou ovinete kolem litinových tyčí a necháte je takto asi hodinu být. Po této době se snadno zbavíte změklých nečistot pomocí houbičky a saponátu na nádobí. S kuchyňskými hořáky se postupuje podobně, ale v tomto případě je stačí sejmout z desky a vložit do misky s octem. Po hodině je můžete umýt ve vodě se saponátem.

Jak udržet lesklou indukční varnou desku

Předtím, než se pustíte do čištění indukční varné desky, se ujistěte, že je zcela vychladlá. Model Amica DI 6421 HSBB to umožňuje zjistit velmi snadno, protože o zvýšené teplotě desky informuje ukazatel zbytkového tepla indukčních plotýnek. Podsvícený kraj zhasne ve chvíli, kdy je deska už zcela studená, čímž se zabrání popáleninám.

K účinnému vyčištění povrchu indukční varné desky potřebujete měkkou namočenou houbičku a mýdlo. Desku pořádně namydlete a následně opláchněte vodou. Aby si povrch zachoval svůj lesk, stačí použít saponát ve spreji a vyleštit ji pomocí papírového ručníku. Každý den ji stačí stírat mokrým hadříkem a vysušit papírovým ručníkem.

Před prvním čištěním varné desky se seznamte s návodem k použití, kde jsou obvykle uvedeny pokyny k údržbě. Když se jimi budete řídit, pak vám krásná lesklá deska vydrží dlouhá léta.